خانه / دسته‌بندی نشده / فوبیا چیست؟

فوبیا چیست؟

فوبیا یا هراس، یک نوع واکنش ترس ‌شدید و غیرمنطقی است. فردی که دچار فوبیا باشد، موقع روبه‌روشدن با منبع ترس خود، دچار نوعی احساس ترس شدید می‌شود. این احساس ممکن است در ارتباط با یک موقعیت‌ ، یک شی و یا یک جانور به وجود بیاید. برخلاف اختلال اضطراب فراگیر، فوبیا یا اختلال حراس تنها در زمان تماس با منبع ترس، بروز پیدا می‌کند.

تأثیر و شدت فوبیا میتواند متفاوت باشد. از آزاردهندگی و احساس ناراحتی معمول گرفته تا حالت تهوع، تنفر ، اغما و بیهوشی و ناتوانی یا حتی فلجی. افراد مبتلا به فوبیا معمولا متوجه می‌شوند که ترس‌شان منطقی نیست، اما نمیتوانند برای درمان و کنترل آن کاری بکنند. اختلال هراس یا فوبیا، بسته به نوع خود برخی اوقات در زندگی شخصی، روابط اجتماعی، روابط کاری و همچنین حضور فرد در مدرسه و دانشگاه تأثیری منفی میگذارد.

در ایالات متحده‌ی آمریکا، بیش از ۱۹میلیون نفر مبتلا به نوعی از فوبیا هستند و این اختلال در زندگی آنان مشکل ایجاد می‌کند. اگر دچار فوبیایی هستید که در زندگی‌تان اختلال ایجاد کرده است، حتما از متخصصان روان‌پزشکی و روان‌شناسی کمک بگیرید.

علت فوبیا چیست؟

عوامل ژنتیکی و محیطی، ممکن است یکی از علل بروز فوبیا باشند. احتمال بروز فوبیا در کودکانی که یکی از بستگان نزدیک آنها به اختلال اضطراب فراگیر مبتلاست ، بیشتر از سایرین است. تجربه‌ی حوادث ناراحت‌کننده مانند تجربه‌ی تصادف یا غرق‌شدن هم میتواند باعث بروز فوبیا شود. قرارگرفتن در ارتفاع زیاد یا گازگرفته‌شدن توسط حیوانات یا گزش حشرات، همگی میتوانند عامل بروز فوبیا باشند.

افرادی که بیماری های سنگین را پشت سر می‌گذارند یا افرادی که دچار مشکلات پزشکی هستند، عموما بیشتر دچار هراس می‌شوند. همچنین فوبیا در بین افرادی که دچار ضربه‌های مغزی شده‌اند، شیوع بسیار بالایی دارد. مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی و همچنین افسردگی در بروز فوبیا نقش دارند

انواع فوبیا

فوبیا ها انواع و اقسام مختلفی دارند. ترس از مکان های باز ، ترس از خون ، ترس از ارتفاع ، ترس از عنکبوت یا مارمولک ، ترس از تاریکی و ترس از سخنرانی ، انواعی از فوبیا های شایع هستند. افراد دچار فوبیا هنگام روبرو شدن با منبع ترس خود ممکن است دچار حمله ی پانیک شوند. حمله ی پانیک نوعی حمله ی اضطرابی است که طی آن فرد دچار تپش قلب ، تنگی نفس ، لرزش بدن ، تهوع ، احساس خفگی ، سرگیجه ، تعرق ، خشکی دهان و احساس ناتوانی در صحبت کردن میشود.

اختتلال اضطراب اجتماعی چیست؟

اختلال اضطراب اجتماعی نوعی ترس شدید از روبرو شدن با موقعیت های اجتماعی است. این اختلال گاها باعث ایجاد مشکلات زیاد و انزوای شدید فرد مبتلا میشود. برای این دسته افراد گاها حتی برقراری یک تماس تلفنی یا خرید کردن یا صحبت کردن در کلاس نیز امری سخت و دشوار و وحشت اور است.

درمان فوبیا چیست؟

رفتار درمانی شناختی بهترین راه درمان فوبیاها از طریق روان درمانی است. رفتار درمانی شناختی، افراد را در محیطی کنترل‌شده در معرض منبع ترسشان قرار می‌دهد. با این روش فرد حساسیت خود به ترس از دست می‌دهد و اضطرابش به میزان قابل ملاحظه ای کم میکند.

رفتار درمانی شناختی بر شناسایی و تغییر افکار غیرواقعی و غیرمنطقی تمرکز می‌کند. تکنیک‌های  رفتار درمانی شناختی با استفاده از تکنولوژی واقعیت مجازی، افراد را در معرض ترس‌هایشان قرار می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *